Znaki z grupy C, czyli nakazujące określone manewry, obowiązują na wszystkich drogach, także tych osiedlowych. W przypadku typowych dróg osiedlowych najczęściej mamy do czynienia ze strefą ruchu, zamieszkania, a także drogami wewnętrznymi, na których obowiązują dość specyficzne przepisu ruchu drogowego. A zatem jak zidentyfikować drogę osiedlową i jakie znaki nakazu znajdziemy w takiej przestrzeni drogowej? Sprawdźmy to!
Czym jest droga osiedlowa?
Mianem drogi osiedlowej nazywamy przestrzeń zlokalizowaną w obrębie np. zamkniętego osiedla mieszkalnego. W Polsce tego typu drogi nie mają jasno określonego statusu prawnego. To oznacza, że w przypadku rozmieszczania znaków drogowych musimy ustalić najpierw, z jakim rodzajem prawnym drogi mamy do czynienia.
W przypadku dróg osiedlowych najczęściej stosowane są oznaczenia: strefy zamieszkania, strefy ruchu, a także drogi wewnętrznej. We wszystkich trzech przypadkach zastosowanie znajdują znaki nakazu, które zarządcy mogą zamówić niemalże od ręki w sklepie internetowym ZnakiDrogowe24.
Jakie znaki nakazu pojawiają się na drogach osiedlowych?
Kiedy poruszamy się po drodze osiedlowej, np. wewnętrznej, możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami. W tej przestrzeni zarządcy często stosują takie znaki nakazu, jak:
- znak C-1 – dotyczy nakazu jazdy w prawo przed znakiem,
- znak C-2 – dotyczy nakazu jazdy w prawo za znakiem,
- znak C-13/16 – informuje o drodze dla pieszych i rowerzystów,
- znak C-16 – informuje o drodze dla pieszych.
Ten rodzaj oznaczeń drogowych stosujemy głównie ze względu na poprawę poziomu bezpieczeństwa pieszych i innych uczestników ruchu na terenie drogi osiedlowej. Jeśli odpowiadamy za bezpieczeństwo w takim obszarze, możemy zamówić certyfikowane znaki nakazu w sklepie ZnakiDrogowe24.pl.
Jaki charakter prawny może mieć droga osiedlowa i co ze znakami nakazu?
W przypadku niektórych typów dróg wewnętrznych oznaczenia dotyczące nakazów nie zawsze muszą być stosowane. Przykładowo: droga osiedlowa oznaczona jako strefa zamieszkania powoduje, że piesi na tym terenie mają bezwzględne pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami.
A zatem nie ma tu sensu stosowania znaku nakazu informującego o konieczności poruszania się po wyznaczonej drodze dla pieszych lub rowerów. W strefie zamieszkania można natomiast wykorzystać znaki dotyczące nakazu skrętu w określonym kierunku lub do jazdy na wprost.
Sytuacja wygląda inaczej, kiedy droga osiedlowa jest drogą wewnętrzną. Wtedy zasady poruszania się po niej ustala zarządca np. wspólnota mieszkaniowa. Wtedy możemy wykorzystać stosowne znaki nakazu, aby pokierować uczestników ruchu drogowego, jak powinni poruszać się po takiej drodze.
Czy na drodze osiedlowej obowiązują wszystkie znaki nakazu?
Jeśli zostaną legalnie ustawione i spełniają ustawowe wymogi techniczne – tak. Zarządca stawiający oznaczenia drogowe w sposób zgodny z prawem na terenie drogi osiedlowej wymusza na kierujących pojazdami określone zachowania podczas jazdy.