Gięcie i formowanie blach przy pomocy prasy krawędziowej jest efektywne i cechuje się wysoką jakością. Jednak nie każdy materiał jednakowo dobrze reaguje na obróbkę w tej technologii. Poniżej znajdziesz listę najczęściej obrabianych materiałów właśnie w technologii prasy krawędziowej!
1 – Stal węglowa
Prasa krawędziowa świetnie radzi sobie z obróbką stali węglowej. To materiał charakteryzujący się dobrą plastycznością oraz przewidywalnym zachowaniem podczas gięcia. Stal węglowa świetnie nadaje się do formowania części konstrukcyjnych, elementów maszyn oraz profili.
Warto jednak zwrócić uwagę na zawartość węgla w stali, ponieważ ma bezpośredni wpływ na plastyczność. Stale niskowęglowe są bardziej elastyczne, dlatego łatwiej poddają się kształtowaniu na prasie krawędziowej. Jeśli stal ma większą zawartość węgla staje się bardziej krucha, co utrudnia jej zginanie w mniejszych promieniach. Prasy krawędziowe umożliwiają jednak precyzyjną obróbkę stali wysokowęglowej po precyzyjnym doborze siły nacisku i kąta gięcia. Więcej informacji o samej technologii znajdziesz na https://maszyny-polskie.pl/oferta-maszyn/prasa-krawedziowa/.
2 – Stal nierdzewna
To kolejny z materiałów często obrabianych na prasach krawędziowych. Stal nierdzewna jest ceniona w przemyśle zwłaszcza za odporność na korozję i wszechstronność zastosowań. Poddaje się też precyzyjnej obróbce jednak wymaga specyficznego dopasowania parametrów maszyny.
Jest to spowodowane większą sprężystością stali nierdzewnej w porównaniu do odmiany węglowej. Stal nierdzewna ma tendencję powrotu do pierwotnego kształtu. W celu uniknięcia tego problemu stosuje się większe siły nacisku niż w przypadku stali węglowej. Wykorzystuje się też dodatkowe matryce i narzędzia jedynie do stali nierdzewnej, by podczas gięcia nie dochodziło do mikropęknięć osłabiających właściwości materiału.
3 – Aluminium i jego stopy
Obróbka aluminium na prasach krawędziowych jest skuteczna, jednak wymaga precyzyjnego dobrania parametrów pracy. Metal ten (i niektóre jego stopy) są elastyczne i podatne na kształtowanie. Nie można jednak przykładać do nich dowolnej siły. Aluminium ma tendencję do pękania oraz powstawania mikrouszkodzeń zwłaszcza przy bezpośrednim kontakcie metalu z matrycą i stemplem. Dlatego można umieścić na nich specjalne powłoki, które uniemożliwiają przywarcie do matrycy i powstaniu uszkodzeń.
4 – Miedź i jej stopy
Można powiedzieć, że gięcie miedzi, mosiądzu czy brązu jest bardzo „wdzięczne”. Te materiały są bardzo plastyczne i świetnie nadają się do gięcia na prasach. Wyzwaniem może być jedynie uszkodzenie powierzchniowe, które może utrudniać ich wykorzystanie w przewidzianych zastosowaniach. Zarysowania, odkształcenia i zmarszczki na powierzchni można wyeliminować przez stosowanie wysokich standardów obróbki oraz czystości. Doskonale gładkie powierzchnie stempli i matrycy niwelują problem zniszczenia materiału.
Obróbka materiałów na prasach krawędziowych jest procesem bezpiecznym i niewpływającym negatywnie na właściwości materiałów. Zwłaszcza brak nagrzewania metali pomaga zachować ich jakość oraz przewodnictwo cieplne (jeśli jest ono potrzebne do prawidłowego działania produktu).